Urlop to czas na chwilę odpoczynku i beztroski. Ale warto poświęcić kilka chwil, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
17.07.2024
Wybór oferty:
W okresie wakacyjnym widzimy mnóstwo „super okazji”. Sprzedawcy wycieczek organizowanych czy pośrednicy wynajmu lokum, kuszą pięknymi widokami, plażami, wyżywieniem no i ceną… ale czy jesteś pewien, że dana oferta jest prawdziwa? Niestety, oszuści wykorzystają każdą okazję, aby kogoś okraść dlatego:
Upewnij się, że firma rzeczywiście istnieje i jest wiarygodna, można to sprawdzić np. w Ewidencji Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców, czy rejestrze KRS. Zapoznaj się z regulaminem, aby uniknąć nieprzewidzianych kosztów. Sprawdź czy dany hotel/kwatera w ogóle istnieją (np. poprzez google maps i opinie).
Jeśli cokolwiek wzbudzi Twoje podejrzenie, zrezygnuj z zakupu….
Technologia:
Przed wyjazdem sprawdź aktualizację telefonu – będąc w Roamingu lepiej nie narażać się na pobieranie aktualizacji (z uwagi na możliwe koszty – Roaming poza UE lub zużycie dostępnego transferu danych).
Wykonaj kopie zapasowe ważnych danych na zewnętrznych nośnikach lub w chmurze. W razie utraty urządzenia, nie stracisz swoich cennych plików i zdjęć.
Zainstaluj i zaktualizuj oprogramowanie antywirusowe na urządzeniach, które zabierasz.
Unikaj łączenia się z niezabezpieczonymi, publicznymi sieciami Wi-Fi. Jeśli musisz skorzystać z takiej sieci, pamiętaj aby korzystać z połaczenia szyfrowanego lub użyj VPN (Virtual Private Network), aby zaszyfrować swoje połączenie. (np.: Proton VPN Free).
Dużym plusem jest połączenie zabezpieczenia antywirusowego i VPN (np. program Norton 365 – dodatkowo z funkcją managera haseł, Bitdefender również posiada wbudowany VPN).
Włącz dwustopniową weryfikację dla wszystkich kont, które to oferują. Jeżeli ktoś uzyska twoje hasło, zalogowanie się bez drugiego etapu weryfikacji będzie utrudnione.
Płatności:
Ustaw limity transakcji na swoich kartach kredytowych i debetowych. W razie kradzieży ograniczy to możliwość wyprowadzenia dużych sum pieniędzy z twojego konta.
Korzystaj z bankomatów znajdujących się w bezpiecznych miejscach, najlepiej wewnątrz banków lub hoteli. Unikaj korzystania z bankomatów na ulicy, które mogą być narażone na instalację skimmerów.
Regularnie sprawdzaj swoje konta bankowe i kart kredytowych. Szybkie wykrycie nieautoryzowanych transakcji pozwoli na szybsze podjęcie odpowiednich kroków.
Przechowuj karty płatnicze w bezpiecznym miejscu. Unikaj noszenia wszystkich kart w jednym portfelu. Rozważ używanie specjalnych etui zabezpieczających przed skanowaniem RFID.
Staraj się nie tracić karty z oczu podczas płatności. W restauracjach czy sklepach upewnij się, że płatność jest dokonywana w twojej obecności.
Dobrym rozwiązaniem jest założenie sobie konta z kartą z przeznaczeniem na podróże. Przykładem może być konto Revolut z kartą fizyczną. Brak opłat za prowadzenie rachunku, tylko za wydanie karty. Nie korzystając z naszej głównej karty – mamy większą kontrolę nad wydatkami – ponieważ przelewamy sobie określoną sumę pieniędzy – które zawsze możemy doładować.
W przypadku utraty takiej karty (np. w bankomacie innego kraju) łatwo ją zablokować z poziomu aplikacji, a jeżeli stracilibyśmy środki na takiej karcie w wyniku kradzieży – stracimy tylko tyle ile sami na nią przelaliśmy. A wirtualne karty, które możemy tworzyć – dają nam taką możliwość, że po jakiejś transakcji w Internecie – możemy łatwo taką kartę usunąć.
Temat jest gorący jak tegoroczne lato…. Masz więcej pytań, daj znać chętnie doradzimy!
Artur Wróblewski
Inżynier Systemowy w Advatech, oddział Poznań. Związany z branżą IT od ponad 20 lat. Jego codzienną pracą jest wsparcie klientów.
Wcześniejsze doświadczenie jako Administrator Systemów Informatycznych oraz Administrator Informacji Niejawnych wymagało od niego dużego nacisku na cyberbezpieczeństwo. To z kolei przerodziło się w jego pasję i chęć zdobywania wiedzy w tym zakresie.